View Single Post
Old 04-28-2009, 07:31 PM   #12 (permalink)
jamesqf
Master EcoModder
 
Join Date: Jun 2008
Location: Earth
Posts: 5,209
Thanks: 225
Thanked 811 Times in 594 Posts
Quote:
Originally Posted by theunchosen View Post
food is way more expensive than gas even if you are just eating straight rice.
Not really that much difference, if you buy in bulk. My local el Cheapo supermarket has about 20 kinds of flour in bulk (I didn't even know there WERE that many kinds, until I started shopping there), with the less-expensive kinds going for around 30-50 cents/lb. Sugar & rice run about the same. Figure 6 lbs of food has the energy of 1 gallon of gas, that's around $2-$3 per gallon-equivalent, so in a comparable cost range.
  Reply With Quote