Quote:
Originally Posted by suspectnumber961
They do carry multiple packages when they transport....so the fuel cost per lb is pretty low....whereas you are driving one package per vehicle.
|
In fact I'm usually carrying multiple packages per trip, and I stop at the stores on the way to/from other places I'm going, so the incremental cost of say stopping at the grocery store is basically parking lot driving.