View Single Post
Old 07-07-2022, 09:37 AM   #15 (permalink)
Xist
Not Doug
 
Xist's Avatar
 
Join Date: Jun 2012
Location: Show Low, AZ
Posts: 12,001

Chorizo - '00 Honda Civic HX, baby! :D
90 day: 35.35 mpg (US)

Mid-Life Crisis Fighter - '99 Honda Accord LX
90 day: 34.2 mpg (US)

Gramps - '04 Toyota Camry LE
90 day: 35.39 mpg (US)

Don't hit me bro - '05 Toyota Camry LE
90 day: 34.37 mpg (US)
Thanks: 7,177
Thanked 2,189 Times in 1,682 Posts
"There are many factors that go into how long a roll of toilet paper lasts, but on average, a roll of toilet paper should last one person 3-4 days." https://mindyourbehind.com/how-long-...et-paper-last/

I honestly wonder where people are getting 100-200 tubes--or even 50. Do they clean large and fancy buildings where they use normal tubes and not the huge dispensers?

There are 3 of us here, so if we used a roll every day or two it would be at least a month before we have 24 tubes, and somehow that seems extremely fast.

Maybe because we always use double rolls.

Are we supposed to start buying singles to produce tubes faster?

What about buying single-ply, which people often double up?

Those top 13 sales totaled 967 tubes for $384.79, or an average of 39.79 each.
Let's say that I manage to sell 2 dozen at that price, $9.55 shipped.

While tubes were originally longer (with wider sheets), they have been 3.7" long and 1.6" in diameter for many years.

I could put 24 of those in a box that measures 7.4x6.4x9.6. According to https://www.skunkworxpackaging.com/p...alculator.com/ that would weigh 6 ounces.

Not that I consider empty tubes to have a significant weight, but I cannot find anything saying how much they weigh, just this listing on Amazon saying that a 10.2x7.2x4.09" box of 24 weighs 10.9 ounces.

That same calculator says that would weigh a third of a pound, so allegedly 24 tubes weigh 5.57 ounces, or .2319 ounces.

Sixty-nine weigh a pound?

All right.

I don't know how their box weighs less than mine. I don't see how you could fit tubes more efficiently without flattening them, which is way too much work!

So, my box would weigh less than 12 ounces.

If I send a 12-ounce box First Class it would cost $5.95, leaving $3.60 profit after a month of collecting tubes, posting them on eBay, and selling them.

Let's say that I get people in my town to hold onto tubes for me and every day I grab 5 tubes from an average of 5 families.

A total of 4,262 tubes sold in the last 90 days or 47.35 a day. I wouldn't, but let's say that I ship 24 a day for almost 40, and the existing sellers simply sell about half as much.

I don't drive down the market, which always happens.

I could make $3.60 profit a day every day for a month.

A hundred and eight dollars a month a month sounds okay, but how long would it take to drive to 4.8 people's house a day, remove bits of toilet paper, list the ad, box up everything, and mail it?

I cannot imagine doing that in 15 minutes, which would mean you earn $108 in 7.5 hours and make $14.40 an hour, but you're your own boss!
__________________
"Oh if you use math, reason, and logic you will be hated."--OilPan4
  Reply With Quote