A 20 lb tank is 4.7 gallons, $15/4.7 = $3.19. I paid $1.32 earlier this month for bulk delivery. They charge almost $18 to fill 20 lb tanks. $18/4.7 = is $3.82. Not many years ago with I had to pay over $3 a gallon delivered, usually 275 gallons at a time.
With the reduction in energy content per gallon on top of that a gallon of propane in 20 lbs tanks is equivalent to $5+ gasoline. If you can get bulk delivery price you can save.
Last edited by roosterk0031; 12-17-2018 at 03:37 PM..
|